Jak wybrać koła do damskiego roweru trekkingowego?

Planujesz rowerową wyprawę życia? Weekendowe wycieczki z sakwami? A może po prostu szukasz solidnych kół do swojego damskiego roweru trekkingowego, które sprostają wyzwaniom codziennej jazdy i okazjonalnych wyjazdów za miasto? Jakie koła będą najlepsze do damskiego roweru trekkingowego? Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie wytrzymałość, komfort i bezpieczeństwo na każdej nawierzchni? 

Dlaczego wybór kół ma znaczenie w damskim rowerze trekkingowym?

Koła w rowerze trekkingowym muszą wytrzymać ciężar ciała, bagażu, nierówności terenu, długotrwałe obciążenia i różnorodne warunki pogodowe. Rower trekkingowy damski musi być zatem wyposażony w dobrze dobrane koła. 

  • Wytrzymałe koła to podstawa bezpiecznej i bezproblemowej podróży.
  • Koła mają wpływ na tłumienie wibracji, przyczepność i płynność toczenia. 
  • Koła muszą zapewnić stabilność prowadzenia roweru w różnych warunkach i skuteczne hamowanie, szczególnie z obciążeniem. 

26 czy 28 cali w damskim rowerze trekkingowym?

Wybierając koła do damskiego roweru trekkingowego, warto skupić się na kilku kluczowych elementach, a przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar kół. Chociaż w rowerach trekkingowych standardem jest 28 cali (*ETRTO 622 mm), bo oferują dobry kompromis między prędkością na asfalcie a zdolnością do pokonywania nierówności. 

Koła 28 cali z kolei mają mniejsze opory toczenia i wyższą prędkość na gładkich nawierzchniach. Z takimi kołami łatwiej również o pokonanie przeszkód na leśnych i wyboistych drogach.

Dla kobiet o niższym wzroście lepsze mogą być koła 26 cali (*ETRTO 559 mm). Mniejsza średnica przekłada się na lepszą zwrotność roweru i łatwiejsze manewrowanie dla niższych kobiet. Mniejsze koła, to również mniejszy przekrok, który będzie bardziej komfortowy dla kobiet o niskim wzroście, niż ten w rowerze z kołami 28 cali. 

*(ETRTO) – European Tyre and Rim Technical Organisation

Jakie piasty i obręcze do roweru trekkingowego?

Obręcze w damskich rowerach trekkingowych muszą być mocne i wytrzymałe. Najlepszym wyborem są obręcze aluminiowe. Wzmacniane, dwukomorowe lub trójkomorowe. W rowerach trekkingowych liczba szprych też ma znaczenie. Powinna wynosić minimum 32, a najlepiej 36 na koło. Przekłada się to na większą wytrzymałość i odporność na ciężary.

W rowerach trekkingowych warto wybierać piasty renomowanych producentów, znane z niezawodności i trwałości. Piasty z łożyskami maszynowymi są bardziej odporne na warunki pogodowe i wymagają rzadszej konserwacji niż piasty na łożyskach kulkowych. 

Węższe, czy szersze opony do trekkingu?

Opony w damskim rowerze trekkingowym powinny być dostosowane do najczęściej uczęszczanych przez Ciebie tras. Szersze opony (40-50 mm) zapewnią większy komfort i przyczepność w terenie. Węższe (35-40 mm) będą szybsze na asfalcie, ale mniej przyczepne w terenie.

Wybierz koła, według realnych potrzeb

Wybór kół do damskiego roweru trekkingowego to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z podróżowania. Przeanalizuj swoje potrzeby, preferencje i budżet. Dobierz koła tak, aby były dopasowane do najczęstszych tras jakimi podążasz.