Rzut dyskiem to trudne technicznie zawody lekkoatletyczne, które może rozegrać wiele różnych osób. Ważna jest dobra forma rzutu i prawidłowe wypuszczanie krążka w celu uzyskania możliwie najlepszego dystansu.
Rzut dyskiem to konkurencja lekkoatletyczna polegająca na rzuceniu dyskiem z siłą ramienia (jedną ręką) na jak największą odległość
Rzut dyskiem – co warto wiedzieć?
Najprostszym sposobem rzucenia dyskiem jest trzymanie go w dłoni z kciukiem na górze – jak frisbee. Następnie wyciągasz rękę przed siebie, z wyprostowanymi i rozłożonymi palcami. Następnie rzucasz dyskiem tak daleko, jak możesz, wyginając plecy i wyciągając ramię. Twoja ręka powinna poruszać się w linii prostej, a ramię powinno być całkowicie wyciągnięte, aż dysk zostanie zwolniony. Istnieją trzy główne aspekty prawidłowego rzucania dyskiem: forma rzutu, ruch ramion i wypuszczenie. Aby prawidłowo rzucić dyskiem, musisz mieć dobrą formę rzucania. Oznacza to, że musisz trzymać ciało prosto, ramię nieruchome, a rękę blisko ciała. Musisz także wykonać pronację (obróć nadgarstek tak, aby dłoń była skierowana w dół) dłoni, aby dysk miał ocenę G (stroną od ziemi). Na koniec musisz prawidłowo zwolnić krążek – odpychając go od siebie ramieniem, jednocześnie trzymając rękę blisko ciała.
Różne odległości, które można osiągnąć dobrym rzutem
Dystans jaki można osiągnąć dobrym rzutem jest niesamowicie zróżnicowany. Na przykład dobry rzut może sięgać nawet 60 metrów. Jednak najlepsi rzucający często osiągają dystanse przekraczające 100 metrów. Głównymi czynnikami wpływającymi na odległość rzutu dyskiem są odległość od rzucającego, celność rzutu oraz obrót dysku.