Telewizor do sportu w dużym rozmiarze – postaw na wysoką jakość obrazu!

Jak wyobrażasz sobie idealny wieczór? Dla jednych będzie to chwila z kawą i książką, dla jeszcze innych wyjście na siłownię. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie wieczoru bez telewizora i jakiegoś programu sportowego. Oglądanie sportu na dużym telewizorze to dla wielu osób prawdziwa uczta. Aby jednak czerpać z niej jak najwięcej, warto pomyśleć o odpowiednim modelu urządzenia. Duża przekątna telewizora to jedno. Równie ważna jest jednak wysoka jakość obrazu, która pozwoli Ci się cieszyć wyrazistym obrazem z wieloma szczegółami. Jak wybrać telewizor do sportu?

Duży telewizor do oglądania sportu, czyli jaki?

Duży telewizor to pojęcie względne. Dla jednych będzie on się zaczynał już od 65 cali. Dla innych będzie to minimum telewizor 75 cali. Urządzenie powinno być jednak tak dobrane, byśmy mogli swobodnie dostrzec wszystkie szczegóły, a jednocześnie by było możliwe objęcie wzrokiem całego ekranu. Chodzi tu o nasze pole widzenia. By uzyskać jak najbardziej wciągające wrażenia z oglądania sportu na dużym telewizorze, ekran powinien zajmować 40 stopni naszego pola widzenia. Warto przełożyć to na odległość tv od naszego siedziska (kanapy, krzesła, fotela) i na tej podstawie dobrać odpowiedni rozmiar telewizora. Przykładowo jeśli mamy do czynienia z odległością 2 metry, najlepszym wyborem będzie przekątna 65 cali. Jeśli z kolei interesuje nas telewizor 85 cali, odległość powinna wynosić 2.6 m.

Telewizor do sportu – rozdzielczość i matryca

Jeśli chodzi o duży telewizor do sportu, rozdzielczość będzie miała bardzo duże znaczenie. To ona ma bezpośredni wpływ na ostrość obrazu. Im większa rozdzielczość, tym większe zagęszczenie pikseli. Gdybyśmy mieli telewizor 75 cali Full HD, zamiast wyraźnego obrazu widzielibyśmy piksele. Dlatego ważne jest, by było to minimum Ultra HD, czyli 4K. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej. Ostatnio coraz bardziej popularne są modele 8K z neuronowym procesorem, który umożliwia skalowanie każdej treści do jakości zbliżonej do 8K* – niezależnie od jej źródła. Taki jest np. QN900D marki Samsung z serii Neo QLED 8K Excellence Line.

Matryca ma z kolei wpływ na jakość wyświetlanych kolorów czy jasność ekranu. Do wyboru mamy m.in. Crystal UHD, OLED, QLED czy Neo QLED. OLED-y oferują niezwykle głęboką czerń i nasycone kolory. Dobrym wyborem są też matryce Neo QLED, które odznaczają się świetnym nasyceniem kolorów i jasnością.

Telewizor do oglądania sportu – dodatkowe funkcje, poprawiające obraz

Prócz rozdzielczości czy matrycy na jakość wyświetlanych treści wpływ mają również dodatkowe funkcje i technologię. Mowa min. o HDR10+, czyli nowy format HDR. Dzięki niemu możemy liczyć na realistyczne odwzorowanie kolorów i precyzyjne kontrasty między ciemnymi i jasnymi obszarami. Intensywniejsze kolory to jeszcze lepsze wrażenia wizualne.

Jeśli kupujemy nowy telewizor, warto pomyśleć także o modelu z matową powłoką, która zapobiega powstawaniu odbić światła, oferując nam wyraźniejszy obraz bez rozpraszania. Przykładowo powłokę OLED bez refleksów znajdziemy w modelu 65” OLED S95D. Jest to telewizor do sportu z Ultraszerokim Kątem Widzenia, rozdzielczością 4K i funkcją Smart TV.

* Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.